Kŕmeniu našich potkaních miláčikov som sa rozhodla venovať samostatný článok.
Na úvod treba podotknúť, že potkany sú všežravce. Znamená to, že sa živia ako rastlinnou, tak aj živočíšnou potravou. Obe tieto zložky potravy sú pre nich potrebné, a to približne v pomere pol na pol. Kto by chcel potkaníka odsúdiť iba na kŕmenie suchou stravou, bez pridávania živočíšnych bielkovín, urobil by veľkú chybu, ktorá by sa určite odrazila na vzraste, kondícií a zdravotnom stave daného zvieratka.
Rastlinná zložka potravy: Väčšinovo zastúpenou zložkou rastlinnej skladby potkanej stravy by malo byť jadrové krmivo. Pod pojmom jadrové krmivo rozumieme krmivo, ktoré obsahuje mnoho živín. Patria sem najmä zrniny, napr. pšenica, jačmeň, ovos, kukurica a iné, z ktorých sa vyrábajú kŕmne zmesi, resp. šrot (pre domáce a hospodárske zvieratá). Kŕmnu zmes z jadrového krmiva si môžeme namiešať buď sami, alebo si môžeme rôzne hotové kŕmne zmesi zakúpiť v obchodoch so zvieratami, chovateľských potrebách či hypermarketoch. Hotové kŕmne zmesi sa od seba dosť líšia svojím zložením, výzorom aj cenou, pričom určite nie vždy platí, že čím je ich cena vyššia, tým sú kvalitnejšie alebo chutnejšie. Mnohé empirické skúsenosti hovoria o presnom opaku, napríklad o jednej celkom prestížnej značke, ktorá vyrába homogénne krmivo pre potkany v tvare červených šulčekov, pričom veľa majiteľov potkanov sa o nej vyjadrilo, že ich zvieratkám vôbec nechutí. Osobne máme také skúsenosti. A tiež také, že čím je kŕmna zmes pre potkany naturálnejšia, tým viac im chutí. Potkany si nepotrpia na rôzne farebné kolieska, šulčeky a dropsy, ktoré sú určené skôr pre vizuálny efekt a na prilákanie ľudského zákazníka, než pre ich ozajstnú kŕmnu či výživovú hodnotu.
Kupovaná kŕmna zmes, ktorá je vhodná pre potkany, nemusí byť podľa obrázku alebo textu na obale určená priamo pre ne, pretože svojím zložením sú často krát veľmi podobné napr. aj zmesi pre škrečky, myši, príp. pre niektoré stredne veľké operence, ale tam už je s to otáznikom.
My sme sa za dlhé roky chovu potkaníkov naučili, ako im namiešať takú kŕmnu zmes, ktorá im chutí, a je aj výživná. Občas ju trochu pozmeníme, aby nedostávali stále to isté. Tiež kupujeme jednotlivé komponenty do našich zmesí od miestnych producentov, aby sme sa vyhli dovozu podozrivého či pofidérneho zbožia z neznámych zdrojov. V našich kŕmnych zmesiach sú v správnych pomeroch zastúpené hlavne tieto zložky: ovos, jačmeň, pšenica, slnečnica, ovsené vločky, ražné vločky, burizóny, granule pre mačiatka, sušené rybičky, nesolené búrske oriešky, tekvicové semienka, extrudované kukuričné guľôčky, paddy ryža, občas sušené múčne červy a i. Pri gravidných a laktujúcich samičkách a pri mláďatkách po odstave zvyšujeme v kŕmnej zmesi obsah živočíšnych bielkovín.
Medzi jadrové krmivo môžeme rátať aj chlieb a pečivo, ktoré potkanom môžeme dávať nielen suché, ale aj čerstvé. Väčšina potkanov uprednostňuje práve čerstvé pečivo, suché niektoré aj odmietajú. Sem-tam si môže potkaník pochutnať napr. aj na kúsku koláča, palacinky alebo piškóty.
Potkaníci si pochutia aj na varených prílohách z rastlinnej ríše, napr. ryži alebo cestovinách.
Potraviny obsahujúce cukor dávame zvieratám samozrejme s mierou, a nie na každodennej báze. Riadime sa zdravým sedliackym rozumom. Čokoládu potkanom, podobne ako psom, nepodávame, hlavne nie horkú, pretože obsahuje kofeín, ktorý by vo zvýšenej miere nemuselo zvieracie srdiečko ustáť.
Živočíšna zložka potravy: Živočíšne bielkoviny sú pre potkany rovnako dôležité ako rastlinné (ak nie ešte viac), a preto by nemali na každodennom jedálničku našich miláčikov chýbať.
Potkaníci si radi pochutia napr. na mačacích konzervách (odporúčam typ paté, nie kúsky v šťave), jogurte (biely, vanilkový, čokoládový, ovocný - je to v zásade jedno), syre, cottage cheese, tvarohu, miláčiku, termixe, smotane, varenom aj surovom vajíčku (slepačom či prepeličom), šunke, saláme, varenom mäsku (môže byť kuracie, hovädzie, morčacie, rybacie, bravčové, králičie...). Surové mäso potkanom nepodávame, lebo v niektorých druhoch tepelne nespracovaného mäsa môžu byť parazity, čo sa pri zvieratkách, ktoré sa neodčervujú, nemusí oplatiť. Hlavne mláďatám krátko po odstave je potrebné zaradiť do potravy mliečne výrobky, ideálne s vyšším obsahom tuku, ako je napr. Coopáčik, Pribináčik, Dráčik, Miláčik a pod.
Pri každom druhu potravy platí, že potkan nie je odpadkový kôš. Hnilé, plesnivé a pokazené potraviny patria do koša, ako aj potraviny príliš slané, príliš korenené alebo štipľavé. Zvyšky z ľudského stola, resp. delenie sa s potkaníkom o naše sústo, by nemalo byť primárnou zložkou potkanej stravy, skôr takým príjemným spestrením jedálnička. Potkaník môže dostať občas ako lahôdku niečo od nás, ale treba mať na zreteli, že nie všetko naše je vhodné aj pre neho.
Čo sa týka obsahu soli v potkanej strave, tu tiež platí určitá zásada zdravého sedliackeho rozumu. Keby nemal potkan v strave žiadnu soľ, trpel by jej nedostatkom, a na druhej strane, keby sme mu každý deň dávali za hrsť slaných orieškov, hranoliek alebo chipsov, koledovali by sme si o jeho zdravie, pretože či obličky, či srdce, by každodenným nadmerným prísunom soli trpeli. Takže dať potkaníkovi napr. obdeň kúsok šunky, syra alebo salámy je úplne v poriadku, ale kŕmiť ho každý deň slanými arašidmi alebo niečím slaným z našej kuchyne, už v poriadku nie je.
Dospelé potkany kŕmievame spravidla 2 x denne, mláďatká 3 x denne, alebo 2 x denne tak, aby ranná dávka vydržala niekoľko hodín. Večerná potrava pre potkany by mala byť tá výživnejšia a kalorickejšia, pretože potkany sú hore celú noc, a tak potrebujú energiu hlavne na čas svojej aktivity od večera do rána. My z tohto dôvodu dávame potkaníkom ráno suchú stravu (rastlinnú zložku) a večer mokrú stravu (živočíšnu zložku), pričom odporúčame v tomto režime pokračovať aj novým majiteľom našich odchovov.
Potravu potkaníkom podávame do keramických alebo kameninových misiek (plastové majú krátku životnosť), a v prípade malých kúskov nelepkavej potravy aj priamo do labiek.
Vzhľadom na veľkosť potkana netreba kŕmne dávky nejako veľmi preháňať. U mláďatka môže byť jedna kŕmna dávka cca jedna čajová lyžička, pričom sa suchého (jadrového) krmiva môže dať do misky viac, a potkaník si bude chodiť žrať v priebehu dňa, kedy uzná sám za vhodné. Potkan, na rozdiel od človeka, nie je schopný vyvracať sa, pretože nemá na to uspôsobenú tráviacu sústavu. Zrejme aj z tohto dôvodu zožerie vždy iba toľko, koľko potrebuje, a nevie sa prakticky prežrať. Takže prekŕmiť potkaníka tak, že by mu bolo zle, alebo že by nedajbože z toho uhynul, nemožno.
Pitná voda musí byť k dispozícií vždy v napájačke, najlepšie v klasickej plastovej s kovovou trubičkou s guľôčkou. Voda v miske potkaníkom nikdy dlho nevydrží, buď ju zahádžu podstielkou alebo ju vylejú, alebo oboje.
Prajeme dobrú chuť!