Menu
Reklamné oznámenie
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.

Kŕmenie potkanov je v podstate jednoduchá záležitosť, ale keďže patrí medzi najčastejšie otázky, rozhodla som sa mu venovať samostatný článok.

Potkany sú všežravce. Znamená to, že sa živia ako rastlinnou, tak aj živočíšnou potravou. Obe tieto zložky sú potrebné aj vo výžive našich domácich miláčikov.

Základom potkanej stravy by malo byť jadrové krmivo. Pod pojmom jadrové krmivo rozumieme krmivo, ktoré obsahuje mnoho živín. Patria sem najmä zrniny, napr. kŕmna pšenica, kŕmny jačmeň, ovos, kukurica a iné, z ktorých sa vyrábajú kŕmne zmesi, resp. šrot (pre domáce a hospodárske zvieratá). Kŕmnu zmes z jadrového krmiva si môžeme namiešať buď sami, alebo si môžeme rôzne hotové kŕmne zmesi zakúpiť v obchodoch so zvieratami, chovateľských potrebách či hypermarketoch. Hotové kŕmne zmesi sa od seba dosť líšia zložením, výzorom aj cenou, pričom určite nie vždy platí, že čím je ich cena vyššia, tak tým sú kvalitnejšie alebo chutnejšie. Mnohé empirické skúsenosti hovoria o presnom opaku, napríklad o jednej celkom prestížnej značke, ktorá vyrába veľmi homogénne krmivo pre potkany tvaru červených farebných šulčekov, pripomínajúcich trocha otravu pre hlodavce, pričom veľa majiteľov potkanov sa o nej vyjadrilo, že ich zvieratkám vôbec nechutí. Osobne mám také skúsenosti, že čím je zmes pre potkany jednoduchšia a naturálnejšia, tým viac im chutí. Potkany si nepotrpia na rôzne farebné kolieska, šulčeky a dropsy, ktoré sú určené skôr pre vizuálny efekt a na prilákanie ľudského zákazníka, než pre ozajstnú kŕmnu hodnotu.

Kupovaná zmes, ktorá je vhodná pre potkany, nemusí byť podľa obrázku alebo textu na obale určená priamo pre ne, pretože sa pre ne hodí napr. aj zmes pre škrečky, myši, príp. pre niektoré stredne veľké operence. Chovateľom, ktorí majú viac zvierat, alebo majú možnosť si zháňať väčšie množstvo zrnín lacnejšie, sa určite oplatí miešať si kŕmne zmesi samým. Moja kŕmna zmes pre potkany obsahuje napríklad toto: ovos, jačmeň, kukuricu, slnečnicu. Povedzme v pomere 2:2:1:0,5 dielov. Samozrejme zloženie nemeriam úplne presne, riadim sa takým zdravým sedliackym úsudkom. Do takejto zmesi sa dá pre spestrenie pridať napríklad trochu ovsených vločiek, čierna slnečnica sa dá striedať s pásikavou, možno občas pridať napr. trocha lesknice, konope, suchého hrachu... Vzhľadom na veľkosť potkana netreba kŕmne dávky nijako preháňať. U mláďatka môže byť jedna kŕmna dávka cca jedna čajová lyžička, pričom sa suchého (jadrového) krmiva môže dať do misky viac, a potkaník si bude chodiť žrať v priebehu dňa, kedy uzná sám za vhodné.

Medzi jadrové krmivo môžeme rátať aj chlieb a pečivo, ktoré potkanom môžeme dávať nielen suché, ale aj čerstvé. Potkanov z čerstvého pečiva, na rozdiel napr. od králikov alebo oviec, nenadúva, takže si môžu občas kľudne pochutnať aj na kúsku kysnutého koláča, palacinky alebo koláča z piškótového cesta.

Potraviny obsahujúce cukor dávame zvieratám samozrejme s mierou, a nie na každodennej báze. Aj tu sa riadime zdravým sedliackym rozumom. Môžu dostať občas kúsok sušienky, keksíka či piškóty. Čokoládu potkanom, podobne ako psom, nepodávame. 

Niektoré potkany majú radi ovocie a zeleninu viac, iné menej, treba vyskúšať. V rámci ovocia sa neodporúča dávať citrusy ani sušené hrozienka, za bezpečné pre potkany sa pokladajú napr. jablko, banán, hruška, melón, čerešňa, černica, malina, jahoda. Zo zeleniny nepodávame zemiakové šupy s klíčkami (sú jedovaté), taktiež pozor na jedovatú paradajkovú vňať, nepodávame tiež cibuľoviny ani nič štipľavé. Vhodné sú napríklad surové aj varené ošúpané zemiaky, surová aj varená mrkva, hrášok, kukurica, brokolica. Niektorým potkaníkom chutia aj čerstvé púpavové listy.

A teraz prejdeme k tomu, čo potkaníci naozaj môžu, a to sú živočíšne bielkoviny. Radi si pochutia napr. na jogurte, syre, cottage cheese, tvarohu, miláčiku, termixe, smotane, varenom aj surovom vajíčku (slepačom či prepeličom), šunke, saláme, varenom mäsku (kuracie, hovädzie, morčacie, rybacie, bravčové), ale aj na varených prílohách z rastlinnej ríše, napr. ryži alebo cestovinách. Surové mäso potkanom nepodávame, lebo v niektorých druhoch tepelne nespracovaného mäsa môžu byť parazity, čo sa pri zvieratkách, ktoré sa neodčervujú, nemusí oplatiť.

Samozrejme platí, že potkan nie je odpadkový kôš. Hnilé, plesnivé a pokazené potraviny patria do koša, ako aj potraviny príliš slané, príliš korenené alebo štipľavé. Zvyšky z ľudského stola, resp. delenie sa s potkaníkom o naše sústo, by nemalo byť primárnou zložkou potkanej stravy, skôr takým príjemným spestrením jedálnička. Potkaník môže dostať občas ako lahôdku niečo od nás, napr. kúsok chlebíka s maslom, kúsok šunky alebo búrsky či iný oriešok, najradšej nesolený.

Potkanom môžeme dávať aj granule pre psy, šteniatka a mačky, a tiež psie alebo mačacie konzervy a kapsičky. Vyššiu potrebu živočíšnych bielkovín majú hlavne gravidné a laktujúce samice, ako aj odstavujúce sa mláďatká. 

Potravu podávame potkanom do misky, v prípade malých kúskov nelepkavej potravy aj priamo do labiek. Pitná voda musí byť k dispozícií vždy v napájačke, najlepšie v klasickej plastovej s kovovou trubičkou s guľôčkou. Voda v miske potkaníkom nikdy dlho nevydrží, buď ju zahádžu podstielkou alebo ju vylejú, alebo oboje :-).

Potkany sa zväčša kŕmievajú 2 x denne, pričom večer bývajú žravejšie ako ráno. Nejakú malú pochúťku môžu dostať samozrejme aj počas dňa.

Prajeme dobrú chuť!